Disclaimer: Nejsem právník. Jsem zastáncem soukromí a vždy jsem byl. Což se ještě prohloubilo, když jsem přes 4 roky pracoval pro Avast – jednu z největších firem zabývajících se online bezpečností založených v ČR. Rád bych se podělil o několik myšlenek ohledně sdílení fotek dětí na sociálních sítích.
Je pochopitelné, že rodiče chtějí sdílet radost z okamžiků se svými dětmi, zvláště když jsou malé a roztomilé. Někdy nás nadšení může vést k tomu, že se ani nezamyslíme nad možnými riziky a zveřejníme zdánlivě nevinné fotky dětí (třeba při koupání) na sociálních sítích.
Jaká mohou být rizika zveřejnění fotografií dětí?
Okamžitá rizika
- Zneužití fotek pedofily: Fotky sdílené na internetu mohou být automaticky stahovány skripty a končit na místech, kde bychom si je vůbec nepřáli – například na specializovaných stránkách pro pedofily. To je znepokojující představa, ale pro mnohé z nás úplně nová informace.
- Riziko obvinění z pedofilie: U zemí se silnou ochranou dětí může stačit k obvinění z pedofilie i zdánlivě nevinná fotka z koupání a ani nemusí být sdílená na sociálních sítích.
- Ztráta anonymity: Fotky většinou vkládáme z vlastních reálných profilů na sociálních sítí, což znamená, že i v budoucnu je lze snadno spojit nejen s námi, ale s identitou dětí.
Dlouhodobá rizika
- Trapné pocity v tom nejlepším případě: Děti mohou jednou narazit na své fotky zveřejněné kdysi na internetu a cítit se trapně nebo zrazeně. Zeptejte se sami sebe: Dali byste v dospělosti souhlas, aby někdo zveřejnil vaši nahou fotku z dětství? Pravděpodobně ne.
- Predátoři. Jako společnost varujeme mladistvé, ať nesdílejí intimní fotografie. Byl jsem kdysi na premiéře filmu „V síti“, kde se popisuje úskalí internetu, kdy predátoři lákají z mladých dívek intimní fotografie a potom je pomocí nich vydírají. Nedávejte potenciálním vyděračům nahé fotografie vašich dětí jako na stříbrném podnose.
- Riziko zneužití umělé inteligence: Technologie, jako je umělá inteligence, se neustále vyvíjejí. Existuje reálné riziko, že tyto technologie v budoucnu dokážou z dětských fotek vytvořit nepředstavitelné scénáře, které mohou být pro děti velmi zraňující.
Jak můžeme své děti lépe chránit?
Před sdílením jakékoliv fotky si můžeme položit otázky:
- Mohl by někdo považovat foto za dětskou pornografii? Proto raději vynechejte intimní fotky úplně, a to ani v případě, že nejsou na první pohled děti identifikovatelné.
- Bude se zveřejnění fotografií mým dětem líbit, až vyrostou?
- Pokud máme pochybnosti, raději je nesdílejte.
- „Líbilo by mi, kdyby podobnou fotku zveřejnili kdysi moji rodiče?„
- Chtěl/a bych tu fotku vidět na nástěnce ve škole, kam mé dítě bude chodit?
- Představte si, že by fotky dětí z koupání někdo vyvěsil na veřejné nástěnce – jak by se asi děti cítily?
- Sdílejme jen bezpečně: Pokud se chcete podělit o radostné okamžiky, sdílejte jen neutrální fotky, které nezasahují do soukromí dítěte, a to pouze s blízkými. Doporučil bych sdílet přes aplikace, které dbají na soukromí uživatelů – což jsou například Signal a zabezpečená komunikace mezi Apple zařízeními.
- Sdílel/a bych podobnou fotku cizího dítěte?
- Pokud odpověď zní ne, proč by to mělo být jiné u vlastního dítěte? Vždyť ochrana soukromí si zasalouží všechny děti. Proč by zrovna soukromí našich vlastních dětí mělo být to nejméně důležité?
Co mohu dělat, když ex i tak zveřejňuje fotografii našich dětí a nedá si říct?
Jako rodiče máte oba právo i zodpovědnost za naše děti, dokud jsou malé. Sdílení fotek je však krok, který může mít pro vaše děti dalekosáhlé důsledky. A proto by bylo prospěšné najít na pravidlech zveřejňování fotografií shodu.
Možná si ex neuvědomuje rizika, kterým narušuje soukromí vašich dětí nejen v budoucnu, ale možná okamžitě. Nemusí mít tušení, že ty fotky se mohou dostat k lidem s nekalými úmysly. Vědomě nebude chtít sdílet fotky dětí například s pedofily na druhém konci světa.
Doporučil bych otevřený rozhovor s bývalým partnerem. Pokud komunikace vázne, můžete ex upozornit například na rizika uvedená v tomto článku, i jinde na internetu.
Když to nepomůže, můžete požádat o podporu OSPOD, organizaci, která má hlavní cíl ochranu zájmů nezletilých dětí.
Co si o tom myslíte? Měli by mít oba rodiče neomezené právo zveřejňovat fotky svých dětí, nebo bychom měli být opatrnější?